NASZ PROJEKT

   Pośród kakofonii współczesnych murowanych domów, stare drewniane chaty stanowią miły odpoczynek dla oka, dają poczucie ładu estetycznego, harmonii. Podkarpacie jest jednym z niewielu rejonów Polski, gdzie zachowało się jeszcze sporo takich zabytków. Nie są one zwykle wpisane w rejestry, ale opowiadają historie z przeszłości o sprawnych rzemieślnikach, rozwoju myśli technicznej, o związku człowieka z naturą, ale też o swoich mieszkańcach. To przecież niemi świadkowie ludzkich losów.
   W 2019 roku wydaliśmy publikację dla dzieci „Dom z duszą. Książeczka do opowiadania” z niezwykłymi ilustracjami Ewy Kutylak. Bardzo chcieliśmy zaprosić dzieci do popatrzenia na drewniane domy stojące w sąsiedztwie jako na świadków historii i do użyczenia im głosu i opowiadania historii.
   W roku 2020 postanowiliśmy zrobić kolejny krok i dzięki dofinansowaniu z NID wspólnie powalczyć o zachowanie drewnianego dziedzictwa i upowszechnienie wiedzy o jego wartości, o tym jak remontować, by nie zaszkodzić.

   Na początek zaprosiliśmy chętnych do udziału w obozie inwentaryzacyjnym. Wzięło w nim w sumie udział 7 osób. Chętnych było więcej, ale covid pokrzyżował nam plany. To była wspaniała ekipa! Razem, pod okiem architekta, pana Marka Gransickiego, zinwentaryzowaliśmy 21 domów we wsiach Olchowiec, Mszana, Zawadka Rymanowska, Nowa Wieś, Wietrzno, Łęki Dukielskie i Miejsce Piastowe. Uczyliśmy się robić pomiary, rysowaliśmy rzuty domów z myślą, że jeśli nawet coś im się stanie, zostanie ślad i będzie można odtworzyć – cyfrowo, czy realnie – tę unikatową formę.

   Przygotowaliśmy serię podcastów o dziedzictwie, które pomogą zrozumieć wartość drewnianych domów i ich walory odpowiadające także na wyzwania współczesności.

   Zaprosiliśmy miłośników drewnianej architektury do włączenia się w opiekę nad ginącym dziedzictwem. Zorganizowaliśmy szkolenie dla społecznych opiekunów dziedzictwa, którego zapis znajdziecie Państwo w zakładce dla opiekunów. Przygotowaliśmy też skrypt dla zainteresowanych.

   Dziękujemy naszym wolontariuszom, którzy są autorami i autorkami inwentaryzacji oraz części zdjęć na stronie: Małgorzacie Wolińskiej, Dorocie Rembiszewskiej, Paulinie Gano, Wojciechowi Gano, Magdalenie Wolińskiej, Izabeli Tobiasiewicz, Edycie Gierlach, Jadwidze Drużyckiej.

   Dziękujemy też za pomoc Panu Markowi Klarze.

   Wielkie podziękowania dla Moniki Jakieły i StudioMandala, fotografki i projektantki, autorki naszego logo, filmów z rzemieślnikami i wielu pięknych fotografii.
   Nasz zespół projektowy tworzyli także:

Dziękujemy Panu Jakubowi Czapli i kapeli Iskierczanie za użyczenie pięknej tramelki do udźwiękowienia podcastów.